DEM kadın adaylarını tanıttı: Aralarında o isim yoktu…

DEM Parti’nin Diyarbakır’da kadın belediye başkan adaylarını tanıtacağı tanıtım toplantısı yapıldı. Parti Eş Genel Başkan Tülay Hatimoğulları, “Bir yanımız savaş öte yanımız AKP ve MHP ittifakının erkek egemen sistemin en koyu sömürü ve baskısını üzerimizde uyguladığı bir dönem. Kadınların bin bir mücadele ile elde ettiği haklar; Medeni Kanun’daki haklarımız, nafaka hakkı, İstanbul Sözleşmesi, 6284 Sayılı Kanun… Hepsini tartışmalı hale getirmek isteyen bu iktidara biz kadınların en büyük cevabı; bizler en büyük kariyerimizi kadınlar olarak, onların bu ceberrut iktidarlarını yıkarak yapacağız” dedi.

Tanıtım etkinliğine DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Tanıtılan adaylar arasında İBB Başkan adaylığı için adı geçen Başak Demirtaş’ın olmaması dikkat çekti.

Tanıtım toplantısında konuşan Tülay Hatimoğulları’nın konuşmasından öne çıkan satırbaşları şu şekilde:

” Kadınların özgün mücadelesinin bir yansımasıdır bu salon. Biz kadınlar Türiye kadın hareketi, Kürt kadın hareketi el ele verirek örgütlenmesiyle biz bugünlere kadar kaldık. Başka feodalite olmak üzere 5 bin yıllık kadın mücadelesine borçluyuz biz bunları. Yaptığımız halk oylaması sadece Türkiye için değil tüm dünyaya örnek olacak şekildedir. 5 bine yakın yoldaşımız, bu halk oylaması için çalıştı. Emek veren yoldaşlarımıza sizlerin huzurunda sonsuz teşekkürler sunuyoruz.

Bizler 5 bin yıldır ezilen ve sömürülen bir cinsiz. Bir yanımız savaş bir yanımız AKP-MHP ittifakının erkek egemen sisteminin en koyu baskısının üzerimizde uyguladığı bir dönem. Medeni kanundaki haklarımız, nakafa hakkımız, İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı kanun hepsini tartışmalı bir hale getirmek isteyen bu iktidara biz kadınların en büyük cevabı sevgili Gülten Kışanak’ın dediği gibi. Onların bu ceberrut iktidarını yıkarak yapacağız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x