HSK kararnamesi açıklandı: 506 hakim ve savcının yeri değişti

Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Dairesi tarafından 2023 Yılı Adli ve İdari Yargıda Mazerete Dayalı Güz Kararnamesi çalışmaları tamamlandı.

Kararname, HSK internet sitesinde yayımlandı. Buna göre 506 hakim ve savcının yeri değişti.

HSK’nın internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından, hâkim ve Cumhuriyet savcılarının talepleri değerlendirilerek 21.12.2023 tarihi itibarıyla karara bağlanmış olup, kararnameler ilan edilmiştir.

Kararname ile atananlardan yeniden inceleme talebinde bulunmak isteyen meslektaşlarımızın, durumlarının bir an önce kesinleştirilmesini sağlamak amacıyla tebligat yapılmasını beklemeksizin, taleplerini en geç 26/12/2023 Salı günü mesai bitimine kadar UYAP personel ekranından “Hâkim Savcı Atanma Talep Formu” başlığı altında yer alan açıklama kısmını doldurmak suretiyle göndermeleri gerekmektedir.

Kararname ile ataması yapılmayan meslektaşlarımızın, yeniden inceleme hakları bulunmamaktadır.”

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEKİ DAVALARI YÜRÜTEN HAKİM VE SAVCILARIN DA YERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Dilan Polat soruşturmasını yürüten savcı Gökalp Gökçü’nün tayini çıktı. Kökçü, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Savcısı olarak atandı. Savcı Kökçü, Tayyargiller olarak bilinen fenomen çitf Özlem ve Tayyar Öz hakkındaki kara para soruşturmasını da yürütüyordu. Polat ve Tayyargiller soruşturmalarına görevlendirilecek yeni savcılar ise henüz belirlenmedi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Önder Yaman, Bakırköy Adliyesi’ne düz savcı olarak atandı. Eşi Reyhan Yaman da aynı adliyeye düz hakim olarak atandı. İki ismi de Adnan Oktar dosyasına müdahale etmeye çalıştığı iddia ediliyor.

Buket Nurşah Tekışık isimli kadın avukatın odasında fotoğraf çektirmesiyle gündeme gelen ve büyük tartışmalara sebep olan Cumhuriyet Savcısı ise Adana’ya gönderildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x