İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölü sayısı 17 bini geçti

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Filistin’in Gazze Şeridi’nde son iki günde öldürülenlerin sayısı 930 artarak 17 bin 177’ye yükseldi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, basın toplantısı düzenleyen Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail saldırılarında son iki günde 930 Filistinlinin öldürüldüğü, son 24 saatte de 350 cansız beden ile 900 yaralının hastanelere sevk edildiğini aktardı.

Kudra, 7 Ekim’den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının 17 bin 177’ye ve saldırılarda yaralananların sayısının ise 46 bine çıktığını söyledi.

‘EL-EHLİ BAPTİST HASTANESİ HİZMET VEREMEZ HALE GELDİ’

Filistinli yetkili, İsrail güçlerinin kasıtlı şekilde ambulansları ve sivil savunma ekiplerini hedef aldığına dikkati çekti.

İsrail güçlerinin Şifa Hastanesi Genel Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye başta olmak üzere 36 sağlık personelini hala alıkoyduğunu kaydeden Kudra, ayrıca El-Ehli Baptist Hastanesi’nin sağlık hizmeti veremez hale geldiğini aktardı.

Kudra, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde sağlık hizmeti veren merkezlerin boşaltılmasının yaralıların sağlığı açısından “felaket boyutta” yansımaları olacağını ifade etti.

Şifa Hastanesi’nin herhangi bir kısmının yeniden faaliyet geçirilmesi konusunda ısrarlı şekilde mücadele ettiklerini aktaran Kudra, hastanenin yeniden çalışmaya başlaması konusunda ciddi zorluklarla karşı karşıya olduklarını, uluslararası kurumların desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Kudra, “Gazze’deki hastanelerin doluluk oranı yüzde 206’ya ulaştı” dedi.

Filistinli yetkili, saldırılarda yaralananların yüzde 1’inden de azının ancak bölge dışına tedavi amacıyla Refah Sınır Kapısından çıkabildiğini söyledi.

Kudra, aralıksız devam eden bombardıman ve iletişim hatlarının kesilmesi nedeniyle can kayıpları ve yaralıların hesabında zorlandıklarını sözlerine ekledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x