EY, yapay zeka çalışmalarını tek bir platformda topladı

Uluslararası danışmanlık, denetim, kurumsal finansman, strateji ve vergi şirketi EY (Ernst & Young), yapay zeka (AI) inovasyon ve geliştirme çalışmalarının tümünü tek bir platformda, “EY.ai” altında topladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 10 yılı aşkın süredir yapay zekayı birçok küresel teknoloji çözümüne yerleştiren ve bunu 3 yıllık bir yatırım planıyla güçlendiren EY, 2023’te özellikle insan yeteneklerini ve yapay zekayı (AI) bir araya getiren “EY.ai” platformuna 1,4 milyar dolarlık yatırım yaptı.

EY.ai, güçlü bir yapay zeka ekosistemi tarafından desteklenen strateji, operasyon, dönüşüm, risk, denetim ve vergi gibi konularda derin deneyime sahip, öncü EY teknoloji yetkinliklerinden ve yapay zeka platformundan oluşuyor.

EY bu yatırım ile yapay zeka ve son teknoloji geliştirme araçlarını, başarısı kanıtlanan küresel teknoloji aracı olan EY Fabric’e yerleştirerek 60 binden fazla EY müşterisinin ve 1,5 milyonun üzerinde tekil kullanıcının kullanımına sunacak.

Atılan bu adımla müşterilere hizmet veren ekiplerin şirketler için öncelikli olan iş dönüşümü konularına daha hızlı yanıt vermeleri sağlanacak. Yapay zekaya yapılan yatırım sayesinde müşterilerle çalışma biçimini de geliştiren EY’a göre, bu gelişmiş teknolojinin benimsenmesinin önündeki en önemli engellerden biri, güven konusu.

Bu nedenle 2022’de hesap verebilirlik, güvenlik, gizlilik, şeffaflık, adalet, kapsayıcılık ve mesleki sorumluluk değerlerini içeren EY.ai ilkelerini resmileştiren EY, bu ilkelerin rehberliğinde hükümetlerle çok uluslu standart belirleyici kurumlarla sektör dernekleriyle ve sivil toplum kuruluşlarıyla aktif olarak birlikte çalışıyor. Bu doğrultuda, yapay zekanın etkin ve güvenilir kullanımına yönelik en iyi uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bu yatırım, aynı zamanda AI alanında bilgi ve becerilere sahip EY çalışanlarının potansiyellerini daha yukarıya çıkarmalarına da yardımcı olacak. 4 bin 200 teknoloji odaklı EY ekip üyesi ile başlayan pilot programın ardından oluşturulacak “EY.ai EYQ” programı ile EY, çalışanlarına özel yapay zeka tabanlı öğrenme ve gelişme olanakları sunacak.

EY’ın geniş kapsamlı öğrenme programı, 2018’de başlatılan ve bugüne kadar 100 binden fazla sertifikanın alındığı AI, veri ve analitik öğrenme programlarının yanı sıra 2020’de başlatılan EY Tech MBA eğitim programını da içeriyor.

EY.ai, yapay zeka alanındaki çeşitli çalışmaları, teknolojileri ve akademik yetenekleri kapsayan bir ekosistemi de bir araya getiriyor. Bu ekosistem, Dell Technologies, IBM, Microsoft, SAP, ServiceNow, Thomson Reuters ve UiPath dahil olmak üzere dünyanın en yenilikçi kuruluşlarından bazılarının yanı sıra yapay zekanın geleceğini tanımlayan diğer lider şirketlerle yapılan öncü işbirliklerini içeriyor.

“EY.ai platformunu, güven oluşturmak ve değer yaratmak üzere hayata geçirdik”

Açıklamada görüşlerine yer verilen EY Türkiye Danışmanlık Bölüm Başkanı ve Şirket Ortağı Gökhan Gümüşlü, EY.ai platformunu “daha iyi bir çalışma dünyası oluşturma” hedefleri doğrultusunda, müşterileri ve toplum genelinde güven oluşturmak ve değer yaratmak üzere hayata geçirdiklerini belirtti.

Gümüşlü, “Çok sayıda veri ve yapay zeka profesyoneli tarafından güçlendirilen EY.ai, EY ekiplerinin yapay zeka ile operasyonlarında devrim yaratmayı hedefleyen şirketlere sağlayabileceği tüm bilgi ve içgörü yelpazesinin kilidini açmaya hazırlanıyor. Daha da önemlisi, işbirliğine dayalı olan EY ekosistemi, müşterilerini bugün mevcut olan en gelişmiş teknoloji, altyapı ve yeterlilik ile buluşturmada kritik bir rol oynuyor. EY.ai, bu ekosistemde yer alan işbirliği içinde olduğumuz lider firmaların yetenekleri ile yapay zeka teknolojisinde uzman ekiplerimizi bir araya getirirken, müşterilerimize benzersiz bir hizmet sunmayı amaçlıyor.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x